Podręczniki rok szkolny 2016/2017 – które należy kupić, a które otrzymamy w szkole?

Podręczniki rok szkolny 2016/2017 – które należy kupić, a które otrzymamy w szkole?

Podręczniki na rok szkolny 2016/2017 w zależności od klasy, do której uczęszcza dziecko będzie należało zakupić lub zostaną one zapewnione przez szkołę. Tradycyjnie kupowane podręczniki będą obowiązywały w klasach: 6 szkoły podstawowej, 3 gimnazjum oraz we wszystkich klasach liceów ogólnokształcących. Jednak również dla klas objętych reformą potrzebne są dodatkowe podręczniki i ćwiczenia, które należy nabyć w księgarni. Dowiedz się, o których podręcznikach mowa!

Kliknij tutaj i kup podręczniki na rok szkolny 2016/2017 »

Podręczniki do klas 6 szkoły podstawowej, 3 gimnazjum oraz liceum

Podręczniki do ostatniej klasy szkoły podstawowej będą zakupywane przez rodziców w sposób tradycyjny w księgarniach. Do wszystkich przedmiotów potrzebny będzie podręcznik, a w przypadku niektórych również ćwiczenia. Nauczyciele rekomendują także bardzo często zakup zbioru zadań do matematyki, aby dziecko mogło korzystać z większej puli zróżnicowanych zadań do rozwiązania. Trzeba pamiętać również o zestawie podręczników do nauki języka obcego lub kilku języków obcych w przypadku klas językowych. W przypadku trzeciej klasy gimnazjum sytuacja wygląda bardzo podobnie. Przedmiotów jest oczywiście dużo więcej, a zbiory zadań pojawiają się również w przypadku zajęć chemii i fizyki.

Uczniowie liceów i techników ze wszystkich klas zaopatrują się w podręczniki samodzielnie wybierając spośród wielu pozycji dostępnych na rynku. Wybór konkretnego podręcznika rekomenduje nauczyciel po uprzednich konsultacjach z rodzicami. Warto zatem poświęcić chwilę czasu na przejrzenie dostępnych pozycji i wybór takiego podręcznika, który w sposób najbardziej przystępny i przejrzysty będzie służył uczniowi do nauki. Klasy 6 podstawówki, 3 gimnazjum oraz 3 liceum kończą kolejne etapy nauki, a ich uwieńczeniem są sprawdzian szóstoklasisty, egzamin gimnazjalny i matura. Do powtórki materiału ze wszystkich lat przydają się sprawdziany, testy, vademeca i repetytoria, które zawierają syntezę najważniejszych informacji przedstawioną w przystępnej i łatwiej do nauczenia formie.

Podręczniki do pozostałych klas

Pozostałe klasy czyli pierwsza, druga, trzecia, czwarta i piąta szkoły podstawowej oraz pierwsza i druga gimnazjum otrzymają podręczniki wraz z ćwiczeniami w szkole. W przypadku uczniów udających się do klas 1, 2 i 4 oraz 1 gimnazjum otrzymają używane podręczniki wieloletnie. Będzie to rządowy Elementarz MEN i podręcznik do języka obcego. Pozostałe klasy otrzymają pierwszą, nową edycję podręczników rządowych. Wszyscy otrzymają też nowe ćwiczenia. Nie wszystkie książki będą jednak dostępne w szkołach. Przedmioty dodatkowe takie jak religia, etyka, czy kolejne języki obce nie są objęte programem. Rodzice muszą zatem dokupić podręczniki oraz ćwiczenia do nich w księgarni tak jak przed reformą. W przypadku tych przedmiotów mają wybór, co do podręcznika i treści jakie będzie zawierał.

Rządowych podręczników nie można konsultować z nauczycielem. Są jednakowe dla wszystkich. Jednak rodzice, którzy uważają, że poprzedni wybór spośród wielu różnych wydawnictw oraz autorów i sposobów przedstawiania informacji był lepszy, mogą zakupić dodatkowo interesujące ich ponadprogramowe podręczniki. Niepubliczne szkoły nie mają w ogóle obowiązku korzystania z podręczników zapewnianych przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Bardzo ważne jest, by odbierając podręczniki w szkole zadbać o ich odpowiednie zabezpieczenie, ponieważ w przypadku ich zniszczenia przez dziecko pobierana jest opłata. Trzeba także uważać, by dziecko go nie zgubiło. Jeśli tak się stanie rodzice będą musieli pokryć koszty podręcznika.

, ,

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *